Nadproża oraz Belki Strunobetonowe

Nadproża strunobetonowe POZBRUK MUROTHERM NSB są dostępne w trzech wersjach (NSB 71, 110 i 140) różniących się wysokością i ilością splotów sprężających. Dobór rodzaju nadproża dokonuje się w zależności od szerokości otworu i obciążeń. Nadproża te można stosować nawet przy otworach szerokości 510 cm.

Dzięki połączeniu stali sprężającej z betonem klasy C40/50 otrzymano prefabrykat gotowy do wbudowania bez konieczności wykonania dodatkowych prac murarskich, zalewania betonem i dozbrajania.

Wykorzystanie nadproży NSB nie wymaga na budowie żadnego szalowania czy stemplowania. Dzięki tym cechom eliminowane są przerwy w procesie budowania i redukowane koszty. Niewielka wysokość przekroju nadproży umożliwia montaż rolokaset w świetle otworu okiennego przy minimalnej utracie powierzchni przeszklonej.

PLIKI DO POBRANIA

 

 

 

 

 

 

 

KORZYŚCI I INFORMACJE TECHNICZNE

BEZ DOZBRAJANIA

Nadproże NSB jest gotowym prefabrykatem. Montaż nie wymaga stosowania dodatkowej stali ani nie zakłada żadnych prac zbrojeniowych.

BEZ ZALEWANIA BETONEM

Podczas montażu nie jest wymagane szalowanie nadproża. Prefabrykat nie wymaga betonowania. Jest gotową belką nośną. Po wbudowaniu można natychmiast kontynuować prace budowlane.

BEZ STEMPLOWANIA

Nośność i sztywność belki umożliwia układanie kolejnych warstw ściany bez konieczności podpierania prefabrykatu.

3 WYSOKOŚCI NADPROŻY

Nadproża strunobetonowe MUROTHERM NSB produkowane są w trzech wysokościach, co pozwala na dopasowanie elementów do każdej szerokości otworu.

OPRACIE STROPU BEZPOŚREDNIO NA NADPROŻACH

W wybranych rozwiązaniach projektowych belki stropowe mogą być bezpośrednio oparte na nadprożach NSB.

SKRACAMY CZAS BUDOWY

Eliminacja konieczności dozbrajania i zalewania betonem daje możliwość kontynuowania prac murarskich zaraz po wbudowania nadproży.

WYSOKA JAKOŚĆ

Beton wysokiej wytrzymałości C40/50. Stal sprężająca wysokiej wytrzymałości (Rm=1860 MPa). Nowoczesny zakład, produkujący elementy sprężone na specjalnych torach naciągowych.

Kontrola produkcji zakładowej na każdym etapie.

TNIEMY KOSZTY

Skrócenie czasu budowy i pominięcie procesu stemplowania i rozstemplowania nadproży wpływa na ograniczenie kosztów inwestycji.

TECHNOLOGIA SPRĘŻANIA

Podstawową różnicą nadproży MUROTHERM w odniesieniu do klasycznych rozwiązań dostępnych na rynku jest stosowanie technologii sprężania.

 

Podczas zaawansowanej technologicznie produkcji w zakładzie POZBRUK wprowadza się w nadprożach sprężenie - poprzez naciągnięcie splotów ø6,9 ze stali o wysokiej wytrzymałości.

 

Następnie, za pomocą specjalnych maszyn formowane są nadproża przy użyciu betonu wysokiej klasy C40/50. Po uzyskaniu przez beton odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie zwalnia się naciągi splotów stalowych uzyskując strunobeton.

 

Sprężenie nadproża sprawia, że element uzyskuje dodatkowy zapas nośności, a charakterystyczne dla tego typu elementów jest wstępne, zamierzone wygięcie do góry (ujemna strzałka technologiczna). Po ułożeniu nadproża na budowie, oraz po przyłożeniu obciążeń od ścian i stropów z wyższych kondygnacji, nadproże zaczyna uginać się w dół - wyrównując wstępne, ujemne wygięcie. Efekt sprężania powoduje, że nadproża Murotherm mogą być stosowanie do przykrywania otworów o dużym świetle, a sam montaż nie wymaga stemplowania i żadnych dodatkowych prac betonowych i murarskich.

TECHNOLOGIA SPRĘŻANIA

 

ELEMENTY ZESTAWU STROPOWEGO NSB

 

 
produkt NADPROŻE STRUNOBETONOWE NSB 71 NADPROŻE STRUNOBETONOWE NSB 110 NADPROŻE STRUNOBETONOWE NSB 140
opis belka nadprożowa o wysokości przekroju 71mm belka nadprożowe o wysokości przekroju 110mm belka nadprożowa o wysokości przekroju 140mm
materiał C 40/50 C 40/50 C 40/50
długość do 330cm do 420cm do 540cm
waga 19 kg/mb 29 kg/mb 37 kb/mb