Zestaw stropowy - Murotherm SBS

System stropowy MUROTHERM to 3 rodzaje sprężonych belek o wysokości 110, 140 i 170mm różniących się ilością i rozmieszczeniem stosowanych splotów sprężających, oraz 3 rodzaje pustaków wypełniających o wysokościach 120, 160 i 200mm wykonanych z lekkiego keramzytobetonu.

Całość systemu stropowego uzupełnia się warstwą betonu min. C20/25 o grubości nie mniejszej niż 40mm co pozwala konstruować stropy już o grubości 16cm. W zależności od grubości, oraz przeznaczenia stropu możliwe jest przykrycie powierzchni o rozpiętościach nawet 11,5m.

Dzięki relatywnie niewielkiej masie własnej belki stropowej, przy krótszych długościach możliwy jest ręczny montaż na budowie, natomiast przy dłuższych np.: za pomocą wciągarki. Niewątpliwą zaletą systemu jest brak konieczności gęstego stemplowania (zazwyczaj jeden stempel w środku rozpiętości belki stropowej) oraz brak potrzeby wykonywania pracochłonnych i drogich żeber rozdzielczych.

Sztywność stropu, oraz brak efektu "klawiszowania" zapewnione są przez układaną na całej powierzchni siatkę zbrojeniową. Wysoka wytrzymałość materiałów, technologia sprężania oraz szeroki asortyment belek i pustaków pozwala na elastyczne stosowanie systemu nie tylko w budynkach mieszkalnych ale również w obiektach użyteczności publicznej.

Zestaw stropowy SBS

PLIKI DO POBRANIA

KORZYŚCI I INFORMACJE TECHNICZNE

DUŻE ROZPIĘTOŚCI

Rozpiętości nawet powyżej 11,5m (stropy z podwyższoną warstwą nadbetonu i/lub zwielokrotnionymi belkami).

ELASTYCZNE ROZWIĄZANIA

Grubość stropu już od:

 • 16cm dla rozwiązań do 5,5m
 • 20cm dla rozwiązań do 6,5m
 • 24cm dla rozwiązań do 8,0m
 • 24cm-30cm dla rozwiązań do 11,5m

(zwielokrotnione belki stropowe i/lub wyższa warstwa nadbetonu).

WYSOKA NOŚNOŚĆ

Obciążenie charakterystyczne nawet do 12kN/m2. Dzięki stosowaniu wytrzymałych, sprężonych zwielokrotnionych belek istnieje możliwość obciążania stropu ścianami i/lub słupkami więźby dachowej.

ZGODNOŚĆ Z NAJNOWSZYMI STANDARDAMI I NORMAMI

Zgodność z normą EUROKOD PN-EN 15037-1. Prefabrykaty z betonu. Belkowo-pustakowe systemy stropowe. Część 1: Belki.

IZOLACYJNOŚĆ AKUSTYCZNA

Dzięki stosowaniu pełnych betonowych belek oraz pustaków produkty posiadają najwyższą izolacyjność akustyczną wśród stropów belkowo-pustakowch (gęstożebrowych).

WYSOKA JAKOŚĆ

 • Beton wysokiej wytrzymałości C40/50.
 • Stal sprężająca wysokiej wytrzymałości (Rm =1860 MPa).
 • Nowoczesny zakład produkujący elementy sprężone naspecjalnych torach naciągowych.
 • Kontrola produkcji zakładowej na każdym etapie.
ŁATWOŚĆ MONTAŻU
 • Ciężar pozwalający na ręczy, prosty i szybki montaż.
 • Tylko jeden stempel w środku rozpiętości.
 • Możliwy montaż bezstemplowy przy rozpiętościach do 3m (wartość zależna od rodzaju stosowanej belki stropowej SBS).
 • Brak potrzeby wykonywania pracochłonnych i drogich żeber rozdzielczych,
 • Sztywność płytowa zapewniona przez zbrojenie powierzchniowe siatką #4,0 o oczku 200x200, która zapewnia lepszą współpracę całego stropu i zabezpiecza przed zjawiskiem "klawiszowania".

TECHNOLOGIA SPRĘŻANIA

Podstawową różnicą stropów MUROTHERM w odniesieniu do klasycznych belek stropów gęstożebrowych jest stosowanie technologii sprężania. Podczas zaawansowanej technologicznie produkcji w zakładzie POZBRUK wprowadza się w belkach sprężenie - poprzez naciągnięcie splotów o12,5 ze stali o wysokiej wytrzymałości.

Następnie, za pomocą specjalnych maszyn formowane są beleczki stropowe przy użyciu betonu wysokiej klasy C40/50. Po uzyskaniu przez beton odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie zwalnia się naciągi splotów stalowych uzyskując strunobeton.

Sprężenie belki stropowej sprawia, że element uzyskuje dodatkowy zapas nośności, a charakterystyczne dla tego typu elementów jest wstępne, zamierzone wygięcie do góry (ujemna strzałka technologiczna).

Po przyłożeniu obciążeń (ciężar pustaków, nadlany beton, warstwy wykończeniowe stropu oraz obciążenia użytkowe), strop zaczyna uginać się w dół - wyrównując wstępne, ujemne wygięcie. Efekt sprężania powoduje, że stopy Murotherm mogą być układane na tak dużych rozpiętościach, a sam przekrój belek i masa są niewielkie.

sbs2
 

ELEMENTY ZESTAWU STROPOWEGO SBS

 
sbs sbs1 sbs2
produkt  BELKA STROPOWA SBS 110 BELKA STROPOWA SBS 140 BELKA STROPOWA SBS 170
opis belka stropowa o wysokości przekroju 110mm  belka stropowa o wysokości przekroju 140mm  belka stropowa o wysokości przekroju 170mm
materiał  C 40/50  C 40/50  C 40/50
długość  do 8.0m do 8.0m do 11.5m
waga 20.3 kg/mb 24 kg/mb 27.5 kb/mb
sbs3 sbs4 sbs5
pustak standardowy pustak standardowy pustak standardowy
sbs6 sbs7 sbs8
pustak końcowy pustak końcowy pustak końcowy
produkt PUSTAK STROPOWY PST 120 PUSTAK STROPOWY PST 160 PUSTAK STROPOWY PST 200
opis obniżony pustak stropowy obniżony pustak stropowy lekki pustak stropowy
materiał keramzytobeton keramzytobeton keramzytobeton
wymiary 540x250 h120[mm] 540x250 h160[mm] 540x250 h200[mm]
waga 6.1 kg/szt 8.8 kg/szt 10.5 kg/szt